Warsztaty

Dokument cross-medialny. Nowe formy filmowych opowieści – otwarte warsztaty.

Sobota, 17 września

13:00

sala teatralna

Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej Operze o Polsce – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery. Sobotnie spotkanie będzie kontynuacją i rozwinięciem warsztatów dla młodzieży organizowanych z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ.Uczestnicy będą mogli poznać projekt, a nawet stać się współtwórcami tej wyjątkowej opery. Warsztat poprowadzi reżyser powstającego filmu Piotr Stasik.

Cinematic VR – Początek nowego medium.

Sobota, 17 września,

17:30

sala teatralna

Dziś filmowy i artystyczny VR znajduje się na starcie swojej drogi. Jesteśmy na tym etapie, na którym kino było 100 lat temu. Powstają krótkie formy filmowe eksplorujące możliwości medium. Co oferuje nam wirtualna rzeczywistość? Jakich rodzajów doświadczeń VR możemy spodziewać w najbliższej przyszłości. O tym wszystkim opowie Jacek Nagłowski – kurator 2. Przeglądów Filmów i Sztuki Wirtualnej Rzeczywistości Czasoprzestrzenie VR, filmowiec i producent.

Animadok – jak to jest możliwe? Warsztat realizacji dokumentu animowanego

Niedziela, 18 września,

12:00

sala teatralna

Animowany dokument jaki jest, nie każdy widzi; niektórzy twierdzą wręcz, że taki miks nie ma racji bytu, bo jak połączyć animowane wizje i historie na faktach? Czy dwa wykluczające się elementy mogą stworzyć nową jakość? (Tak.) Historię, tajniki i ciekawostki postara się przybliżyć uczestnikom spotkania Marcin Podolec – autor animadoków Dokument i Olbrzym oraz komiksów reporterskich. Zapraszamy!

Ja – Miejsce – Czas – Nowe formy filmowych opowieści

Piątek, 16 września

8:00 i 11:00

I i III Liceum Ogólnokształcące

w Świdnicy

Co to są cross-media? Czy można połączyć film z lodówką albo rowerem? Po co szuka się nowych filmowych form opowieści? Czy te poszukiwania się udają? Używając współczesnego języka i środków wyrazu zastanowimy się nad aktualnym sensem twórczości Krzysztofa Kieslowskiego. Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną rózne przykłady nowoczesnej narracji crossmedialnej. Każdy z nich zostanie omówiony w kontekście języka filmowego, tematu, idei, bohatera i estetyki dokumentalnej. W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z procesem tworzenia cross-mediowego projektu – od pomysłu i scenariusza do zdjęć i montażu. Uniwersalne treści komentujące polską rzeczywistość, zaczerpnięte bezpośredni z twórczości Kieslowskiego, spróbują wyrazić za pomocą nowych form. Ważnym ogniwem łączącym wszystkie aspekty twórcze będzie tutaj wrażliwość spojrzenia i rozwijanie umiejętności kreacyjnych oraz organizacja pracy w zespole. Pod okiem prowadzącego warsztaty uczestnicy staną się zintegrowaną ekipą filmową. Dowiedzą się, w jaki sposób filmowcy łączą gatunki filmowe, albo łączą film z innymi mediami np. internetem. Efektem wspólnej pracy będzie krótki film warsztatowy. To także okazja dla wypowiedzenia się o istotnych wątkach, które bezpośrednio odwoływać się będą do otaczającej nas rzeczywistości. Warsztat będzie również okazją do przyjrzenia się powstającej właśnie dokumentalnej Operze o Polsce – próbie połączenia filmu dokumentalnego i opery. Osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w kontynuacji warsztatu i stać się współtwórcą tej nietypowej opery.

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Sztuki Współczesnej „In Situ”

wrocff
sok3