O festiwalu

Wszędzie są opowieści

Funkcjonujemy w czasach nadmiaru informacji, a co za tym idzie: zalewu opowieściami o charakterze dokumentacyjnym lub reporterskim, z którymi obcujemy na każdym kroku. W przeładowanej treściami rzeczywistości naszą uwagę zdobywają te historie, za którymi idzie sprawnie przeprowadzona narracja. Festiwal ze swojej idei stanowi próbę opisywania interesujących zjawisk, ale też oddzielania ziarna od plew. Obie funkcje spotykają się podczas „Okiem Młodych”, którego przewodnim tematem podczas jubileuszowej 10. edycji stało się właśnie „Opowiadanie dokumentalne”.

W mediach społecznościowych renesans przeżywają małe formy reportażowe. Ludzie publikują swoje przeżycia, anegdotki i zdarzenia z życia. Forma bywa różna: tekstowa, zdjęciowa czy wyrażona ruchomymi obrazami. Ten trend przypomina masową wysyłkę listów do redakcji gazet w XIX wieku. Podobną uwagę wygłosił podczas naszego spotkania Jędrzej Morawiecki, wrocławski reportażysta, związany też z „Okiem Młodych”. W pełni zgadzamy się z powyższą opinią. Dlatego staramy się selekcjonować najwartościowsze realizacje idei opowiadania dokumentalnego, jednocześnie wskazując na zmiany, jakie dokonują się we współczesnej kulturze cyfrowej. Powszechny dostęp do narzędzi i nowe rodzaje kanałów komunikacyjnych zdemokratyzowały sztukę niemal we wszystkich jej przejawach. Teraz nie tylko każdy może być twórcą treści i dystrybuować je w internecie, ale też obserwujemy miks różnych technik oraz coraz bardziej wyrazistsze odejście od linearnych narracji.

Właśnie teraz ujawniają się jednocześnie: potrzeba reporterskich opowieści, jak i bogactwo opowiadania dokumentalnego. „Okiem Młodych” stara się wyjść naprzeciw i przekrojowo ukazywać różne wymiary dokumentalizmu. Dlatego podczas 10. odsłony Festiwalu czekają nas bardzo ważne dla tożsamości imprezy projekcje konkursowe krótkometrażowych filmów dokumentalnych, nadesłanych przez młodych filmowców z całego świata, ale też panorama najważniejszych dokumentów sezonu. Po raz drugi publiczność świdnickiego Festiwalu będzie mogła spotkać się z nową formą opowiadania dokumentalnego – Cinematic VR, czyli przestrzennymi opowieściami, zrealizowanymi w technologii wirtualnej rzeczywistości. Przyjrzymy się innym nowinkom i ich możliwościom: webdokom, formie interaktywnej i nielinearnej, skrywającej mnóstwo wyzwań i niespodzianek dla odbiorców, ale także dla samych twórców przekazu. Znajdzie się miejsce dla mockumentu, ale też dla bardziej klasycznych działań, jak fotografia dokumentalna i reportaż literacki.

Nowe dokumentalne formy opowieści zmieniają sztukę filmową oraz poszerzają możliwości działania tradycyjnego dziennikarstwa. W tej wielości tkwi siła, ale i wiążą się z nią wyzwania. Musimy uczyć się języka najnowszych mediów, musimy wybierać najwartościowsze i najbardziej inspirujące przykłady, dlatego zapraszamy do Świdnicy na spotkanie z opowiadaniami dokumentalnymi. Poznajcie świat, jakim widzą go filmowcy, fotografowie, twórcy VR, dziennikarze i reporterzy.