Jury

Jury konkursu głównego

Karolina Bielawska

Karolina Bielawska - Absolwentka Reżyserii Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych polskich twórców filmowych, takich jak Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski. Reżyser fabularnych etiud filmowych oraz filmów dokumentalnych, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Ostatni film pt: “Mów mi Marianna” zdobył dwadzieścia trzy nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą, między innymi w Krakowie, Locarno, Petersburgu, Barcelonie, Tel Awiwie, Kijowie, Lizbonie, Chicago, Los Angeles. Laureatka Nagrody Charles’a E. Guggenheim’a dla najlepszego debiutującego reżysera 2016. Nominowana do Paszportów Polityki 2015 w kategorii film oraz do Nagrody im. Krzysztofa Krauze. Wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich od 2016 roku.

Katarzyna Mąka-Malatyńska

Katarzyna Mąka-Malatyńska – dr hab., prof. UAM; wykładowca w Katedrze Filmu, Telewizji i Nowych Mediów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi; autorka licznych artykułów poświęconych filmowi dokumentalnemu i kinu polskiemu publikowanych na łamach „Images”, „Kwartalnika Filmowego”, „Studiów Filmoznawczych” oraz książek: Krall i filmowcy (Poznań 2006), Europa Europa (Poznań 2007), Ludzie polskiego kina. Agnieszka Holland (Warszawa 2009),Widok z tej strony. Przedstawienia Holocaustu w polskim filmie (Poznań 2012); współredaktorka tomów zbiorowych dotyczących filmu niefikcjonalnego (Zobaczyć siebie. Polski film dokumentalny przełomu wieków, Poznań 2011, Pogranicza dokumentu, Poznań 2012); członek redakcji czasopisma „Images” oraz portalu internetowego filmpolski.pl.

Dorota Wardęszkiewicz

Montażystka, współreżyserka filmów dokumentalnych. Przez wiele lat była związana z Wytwórnią Filmu Oświatowego w Łodzi, od 2000 r. wykłada w Łódzkiej Szkole Filmowej na wydziale Montażu Filmowego. Jest montażystką około 200 dokumentów m.in. : „Wanda Gościmińska. Włókniarka” (1975) „Elementarz” (1976), „ ... Sztygar na zagrodzie... ” (1978) Wojciecha Wiszniewskiego, „Usłyszcie mój krzyk” (1991) Macieja Drygasa, „Taka historia” (1999), „Chemia” (2009) i „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” (2016) Pawła Łozińskiego, „Koniec Rosji” (2010) i „Wszystkie nieprzespane noce” (2016) Michała Marczaka. Za ten ostatni film nominowana w kategorii „Montaż” do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2017. Laureatka nagrody Gloria Artis - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze (2014).

Jury konkursu młodzieżowego

Katarzyna Boratyn

kuratorka i producentka wydarzeń z zakresu filmu i nowych mediów, badaczka współczesnego dokumentalizmu. Przez szereg lat związana z Kino.Lab CSW Zamek Ujazdowski. Od 2012 roku jako wolny strzelec współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami w zakresie programowania i realizacji wydarzeń (m. in. wystawy „Opowiedz to sam” i „Przechwycenie” na festiwalu „Przemiany” w CN Kopernik w 2014 r.; sekcja KRK Interactive na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym 2015). Stypendystka MKiDN i m. st. Warszawy. Uczy w Łódzkiej Filmówce. Współzałożycielka StoryCode Warsaw, prezeska Fundacji Pełne Zanurzenie.

Emi Buchwald

studentka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Laureatka Grand Prix 9. MFF Dokumentalnych “Okiem Młodych” za film “Nauka”, który przyniósł jej do tej pory kilkanaście nagród na festiwalach polskich i zagranicznych (m.in. I nagrodę w konkursie “Polskie Filmy Krótkometrażowe” na T-Mobile Nowe Horyzonty i I nagrodę w Konkursie Polskim Short Waves Festival). Realizuje filmy dokumentalne i fabularne. Niedawno współpracowała z Marią Sadowską przy filmie “Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” i zrealizowała etiudę dyplomową “Heimat”.

Jan Pelczar

dziennikarz Radia RAM i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu. Prowadzi autorski program „Strefa Kina” (co czwartek od 14.00 do 18.00) oraz audycje kulturalne (środy i piątki od 14.00 do 18.00) i podróżnicze (soboty 8.00-12.00). Jest wydawcą i prezenterem serwisów informacyjnych. Wykłada dla młodzieży w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej w Kinie Nowe Horyzonty. Prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami, a także gale otwarcia i zamknięcia ostatnich edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.