O FESTIWALU

9. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych w Świdnicy odbędzie się w terminie 12-18 września. Zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa.

9ac1d68d-8d6e-4f75-848c-14e958f4e30e

9. Okiem Młodych. Przyszłość jest dziś

Przyszłość jest dziś – w tym sformułowaniu zawiera się tyle przemyśleń na istotne wg nas kwestie, że zdecydowaliśmy się takie właśnie hasło nadać 9. edycji Okiem Młodych. Przyszłość jest dziś, bo stoimy dziś przed wieloma różnorakimi wyzwaniami, które najprawdopodobniej diametralnie zmienią nasze bliskie i dalekie otoczenie, jak np.: fala migracji, nieprzemijająca recesja gospodarcza czy narastająca atomizacja człowieka w świecie zachodnim. Przyszłość jest dziś, ponieważ takie zjawiska jak dynamiczny rozwój internetu, rosnąca popularność rzeczywistości wirtualnej czy przyzwyczajenie do interaktywności zmieniają nasze postrzeganie i doświadczanie świata. Przyszłość jest dziś, bowiem kino dokumentalne namiętnie eksploruje nowe sposoby opowiadania, do mockumentu czy dokumentu animowanego, dołączają formy crossmedialne i transmedialne, dokumenty sieciowe, dokumenty interaktywne oraz VR.
Przyszłość jest dziś – społecznie, technologicznie, filmowo. Zmiany dokonują się w tempie nieznanym do tej pory ludzkości. Warto trzymać rękę na pulsie. My się staramy. Zachęcamy Was wszystkich z okazji 9. Okiem Młodych. Staramy się być tak różnorodni, jak urozmaicone bywa współczesne kino dokumentalne, a impreza nasza rokrocznie staje się okazją do interakcji i integracji lokalnej społeczności z ekspertami ze świata filmu oraz młodymi adeptami sztuki filmowej.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych w Świdnicy to arena prezentacji najważniejszych nowych dokumentów z całego świata. Podczas imprezy swoją przestrzeń otrzymują młodzi filmowcy – twórcy do 30. roku życia z filmami do 30 minut mogą wystartować w Konkursie Głównym, a nieprofesjonalni autorzy półgodzinnych dokumentów, którzy nie przekroczyli 21 lat – w Konkursie Młodzieżowym. Program imprezy uzupełniają pełnometrażowe filmy dokumentalne, nagradzane na największych festiwalach filmowych świata, w tym roku zebrane pod wspomnianym hasłem Przyszłość jest dziś, a także spotkania z twórcami, debaty, warsztaty, pokazy dla seniorów oraz edukacyjne projekcje dla młodzieży.

 

Okiem Młodych, oprócz współpracy z klubami seniora i szkołami ponadgimnazjalnymi, działa również na terenie Aresztu Śledczego w Świdnicy. Tamtejsi osadzeni z oddziału więziennego przyznają od kilku lat swoją własną nagrodę (Kinematografek) w Konkursie Głównym oraz spotykają się z młodymi dokumentalistami.

wrocff
sok3