Jury

Jury konkursu głównego

Anna Zamecka

Polska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Studiowała dziennikarstwo, antropologię i fotografię w Warszawie i Kopenhadze. Jej pełnometrażowy debiut „Komunia” (2016) zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Europejską Nagrodę Filmową, Polską Nagrodę Filmową ``Orzeł`` oraz nagrodę Tygodnia Krytyki na MFF w Locarno.

Anna Gawlita

Z wykształcenia radca prawny. Założycielka Kijora Film, producentka oraz kierowniczka produkcji filmów dokumentalnych, m.in. Tomasza Wolskiego („Pałac”, „Lekarze”, „Festiwal”, „Szczęściarze”, „Złota rybka”), Jakuba Radeja („Getto Gospel”), Piotra Stasika („Opera o Polsce”, „Dziennik z podróży”) i Aleksandry Maciuszek („Casa Blanca”). Uczestniczka programu Berlinale Talents 2017, EKRAN+ 2017 w Szkole Wajdy, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Laureatka Nagrody dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2017 gdzie prezentowała także swój reżyserski debiut – „Krzyżoki”. Wykładowczyni kursu „Kreatywny Producent`` w Szkole Wajdy oraz na warsztatach w zakresie prawa autorskiego. Obecnie pracuje nad produkcją pełnometrażowej fabuły artystki wizualnej Agnieszki Polskiej „Hurra, wciąż żyjemy!``.

Mariusz Szczygieł

Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor m.in. bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Książkową 2009 oraz Nike Czytelników 2007; obie zostały książkami roku Warszawskiej Premiery Literackiej.
Jego książki przetłumaczono na dziewiętnaście języków. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i trzytomowej antologii polskiego reportażu „100/XX”.

Za reportaż „Śliczny i posłuszny” w „Dużym Formacie” otrzymał Nagrodę Andrzeja Woyciechowskiego (2013); Nagrodę Mediator (2013), a także tytuł Dziennikarza Roku 2013 w konkursie Grand Press. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel Instytutu Reportażu wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem, a w jego ramach: księgarni Wrzenie Świata, wydawnictwa Dowody na Istnienie i Polskiej Szkoły Reportażu.

Ostatnio wydał „Projekt: prawda” (2016) i „Kaprysik. Damskie historie” (2017).

Fot. Bartek Kowal

Petr Vlček

Absolwent Filologii Polskiej i Filmu na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. W latach 2007-2017 pracował na stanowisku Dyrektora Produkcji Festiwalu AFO – jednego z najstarszych festiwali filmowych w Republice Czeskiej. Od 2007 roku pracuje jako kurator filmowy Letniej Szkoły Filmowej w Uherské Hradiště – jednego z najważniejszych festiwali filmowych naszych południowych sąsiadów. Obecnie współpracuje z FAMU w Pradze jako kierownik projektów.
Członek rady ds. twórczości artystycznej Ministerstwa Edukacji i komitetu ewaluacyjnego departamentu mediów Ministerstwa Kultury w Czechach. Jego zainteresowania zawodowe obejmują polską kinematografię i rozwój relacji kulturowych pomiędzy Polską i Czechami. W przeszłości organizował retrospektywy twórczości czołowych polskich reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Hoffmana, Wojciecha Smarzowskiego, Daniela Szczechury, Piotra Dumały, Mariusza Wilczyńskiego i wielu innych. Publikuje artykuły o polskiej kinematografii i okazjonalnie tłumaczy z języka polskiego.

Hans Rombach

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Optyki i Fototechniki w Berlinie na wydziale film i technika telewizyjna. W latach 1973-84 współpracował ze stacją telewizyjną Freies Berlin. Następnie zaczął działalność jako niezależny operator kamery przy filmach fabularnych i dokumentalnych. W latach 1986-95 był współwłaścicielem firmy produkcyjnej Cine-Impuls Berlin, gdzie pracował jednocześnie w charakterze kamerzysty, autora i reżysera. Laureat Nagrody Kamera Miasto Kolonia za zdjęcia do filmu „Balagn” (1994). W 1995 roku załozył „Rombach & Partner” – firmę zajmującą się postprodukcją filmową. Cztery lata później – „Seven Years Film GmbH” produkującą filmy. Prowadził wykłady m.in. w Akademii Filmowej w Ludwigsburgu i Wyższej Szkole Techniki i Filmu Beuth w Berlinie oraz warsztaty dla Instytutu Goethego „Choreografia spojrzenia”.

Jury konkursu młodzieżowego

Natalia Nikolska

Filolog rosyjska i tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail. Od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”.

Karol Piekarczyk

Ukończył studia na wydziałach Filmoznawstwa oraz Socjologii na Uniwersytecie w Glasgow. Od lat związany z filmem dokumentalnym, pracował przy organizacji festiwalu WATCH DOCS w Warszawie, oraz jako koordynator i dyrektor programowy festiwalu Document International Human Rights in Film Festival w Glasgow. Jest autorem wstępu do podręcznika dla organizatorów festiwali filmowych (wydanym przez Human Rights Film Network). Obecnie jest selekcjonerem festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz szefem działu dystrybucji filmowej w Against Gravity.

Jakub Radej

Reżyser i scenarzysta krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków. Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także kursu dokumentalnego DOK. PRO w Szkole Wajdy. Pracował jako asystent reżysera m.in. u Wojciecha Smarzowskiego („Wołyń”, „Drogówka“) i Macieja Żaka („Konwój“), a także na planach filmów reklamowych.
Za swój ostatni film („Sweet home Czyżewo“) otrzymał nagrodę specjalną za „niepokorność twórczą“ na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2017). Dokumentalny film „Proch“ (2017) zwyciężył na wielu festiwalach (m.in. „Okiem Młodych“ w Świdnicy, Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Festiwalu Debiutów „Młodzi i Film”) oraz zdobył wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym.