Goście

Julia Bartosz

Julia Bart to mieszkająca we Wrocławiu reprezentantka regime brigade, aktywistka muzyczna i od czasu do czasu twórczyni wizualna. W swoich selekcjach skupia się na wielobarwnym disco, radosnym housie i rozmaicie wykorzystywanym soulu. Bardziej niż na gatunki zwraca uwagę na emocje wyzwalające dodatkową taneczną energię.

Anna Bielak

Konsultantka scenariuszowa i story editor. Regularnie współpracuje z Aurum Film i Centrala Film. Konsultuje też projekty indywidualnie – dla producentów, reżyserów, scenarzystów. Współzałożycielka Atelier Scenariuszowego. Od 2017 roku Dyrektor Artystyczna Script Fiesta – festiwalu dla początkujących i profesjonalnych scenarzystów organizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową, gdzie prowadzi także zajęcia na temat rozwoju scenariuszy. Czytała i oceniała projekty dla NISI MASA – European Network of Young Cinema (2013-2014) i francuskiego La Maison Des Scénaristes (2014). Od 2016 roku jest asystentką Philipa LaZebnika na warsztatach Kids Film.PRO dedykowanych rozwojowi projektów dla dzieci i młodzieży. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a wiedzę scenariuszową rozwijała na wielu międzynarodowych warsztatach (Midpoint, Six Days of Practice, Script Circle), m.in. pod okiem Franza Rodenkirchena i Francoise von Roy.

fot. Tosca Joséphine Weinfeld

Tomasz Bilicki

Prezes Zarządu oraz koordynator Ośrodka Wsparcia i Interwencji Fundacji Innopolis; doktorant Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, absolwent licznych studiów podyplomowych m.in.: MBA w zakresie marketingu i finansów, Public Relations, zarządzania wizerunkiem przedsiębiorstwa, MSSTC, Executive Program in Social Entrepreneurship Stanford University (USA). Pedagog i terapeuta osób uzależnionych, z problemami psychicznymi, sprawców i ofiar przemocy; dziennikarz; twórca systemu wsparcia oraz profilaktyki typu rówieśniczego i liderskiego MOTIVATION PUNCH; ekspert w zakresie profilaktyki zachowań ryzykownych, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki pokolenia Y oraz Z. Zajmuje się brandingiem i współpracą z mediami. Prowadził warsztaty i brał udział w wielu zagranicznych wizytach studyjnych, m.in.: w Finlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Portugalii, Szwajcarii, Rosji, we Włoszech; zainteresowania naukowe koncentrują się wokół psychologii pozytywnej oraz psychologii motywacji, psychoanalizy i jej wkładu we współczesną pedagogikę, koncepcji przywództwa, w szczególności profilaktyki o charakterze rówieśniczym i liderskim, koncepcji kapitału społecznego, rozumianego jako poziom zaufania w relacjach społecznych.

Grzegorz Brzozowski

Absolwent Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, film dokumentalny poznawał pod kierunkiem Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakeviciute. Studiował również socjologię, psychologię i reportaż na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie w Utrechcie oraz Yale University. Doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor i szef działu recenzji wizualnych Kultury Liberalnej. Laureatka Nagrody dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2017 gdzie prezentowała także swój reżyserski debiut – „Krzyżoki”. Wykładowczyni kursu „Kreatywny Producent`` w Szkole Wajdy oraz na warsztatach w zakresie prawa autorskiego. Obecnie pracuje nad produkcją pełnometrażowej fabuły artystki wizualnej Agnieszki Polskiej „Hurra, wciąż żyjemy!``.

Anna Gawlita

Z wykształcenia radca prawny. Założycielka Kijora Film, producentka oraz kierowniczka produkcji filmów dokumentalnych, m.in. Tomasza Wolskiego („Pałac”, „Lekarze”, „Festiwal”, „Szczęściarze”, „Złota rybka”), Jakuba Radeja („Getto Gospel”), Piotra Stasika („Opera o Polsce”, „Dziennik z podróży”) i Aleksandry Maciuszek („Casa Blanca”). Uczestniczka programu Berlinale Talents 2017, EKRAN+ 2017 w Szkole Wajdy, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Laureatka Nagrody dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2017 gdzie prezentowała także swój reżyserski debiut – „Krzyżoki”. Wykładowczyni kursu „Kreatywny Producent`` w Szkole Wajdy oraz na warsztatach w zakresie prawa autorskiego. Obecnie pracuje nad produkcją pełnometrażowej fabuły artystki wizualnej Agnieszki Polskiej „Hurra, wciąż żyjemy!``.

Michał Hernes

Uwielbia cytaty i prawie zawsze ma ze sobą książkę. Jest blogerem filmowym i dziennikarzem (związanym z blogiem WatchingClosely.pl i portalem tuWroclaw.com). Zaczynał jako dziennikarz sportowy, ale jego największą miłością zawsze były kino, teatr i literatura. Wielki fan filmu „Call me by your name”.

Jan Kozub

ur. 1990 r., studiował prawo i dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, organizator Akademii Dokumentalnej w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Publikował m.in.w magazynie eleWator i na portalu kulturaonline.pl. Fan The Beatles, Jima Jarmuscha i Michela Houellebecqa. Wrocławianin.

Magdalena Kreis

Absolwentka kulturoznawstwa (Uniwersytet Wrocławski), animacji społeczno-kulturalnej (Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów i Bibliotekarzy we Wrocławiu), a także edukacji artystycznej (ASP Wrocław).Twórczyni, edukatorka, animatorka. Od 2013 roku pracuje z Centrum Sztuki WRO, jako realizatorka i koordynatorka działań dla publiczności. Współpracuje także z innymi instytucjami kultury i organizacjami w całym kraju, m.in. galerią Dizajn BWA Wrocław czy Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ``ę``.

W ramach Festiwalu Okiem Młodych zaprezentuje pokaz prac wideo WRO on Tour #17, który jest podróżującym zestawem prac z programu Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2017 DRAFT SYSTEMS.

Mikael Lypinski

Urodził i wychował się w Sztokholmie. Podróżnik, fotograf, maratończyk. Ukończył reżyserię w PWSFTviT w Łodzi. Wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych i 200 reklam dla międzynarodowych klientów takich jak Toyota, Coca-Cola, IKEA i T-Mobile, realizując zdjęcia na całym świecie. „Desert Coffee`` jest jego średniometrażowym debiutem dokumentalnym. Swoją światową premierę miał na międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Filmowym 2017. „Desert Coffee`` został sprzedany do kilku stacji TV, między innymi w Szwecji i Norwegii. Był pokazywany na festiwalach MIASTOmovie we Wrocławiu i Przeźrocza w Bydgoszczy.

Maciej Mandelt

Pochodzi z Jeleniej Góry. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Demokracji Socjalnej. Działa w stowarzyszeniu Nomada od 2013 roku jako asystent rodzin romskich, autor przewodników i szkoleń dla przedstawicielek i przedstawicieli instytucji publicznych z zakresu pracy z migrantkami i migrantami z Unii Europejskiej oraz osobami szukającym azylu. Rzecznik i komentator spraw dotyczących migrantek, migrantów oraz nastawienia społeczeństwa przyjmującego na integrację. W przeszłości zajmował się publicystyką, obecnie zajęty poszukiwaniem partnerstw i wsparcia działań Nomady.

Beata Moskal-Słaniewska

Od 2014 prezydent Świdnicy.
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako dziennikarka prasowa, była m.in. sekretarzem redakcji i redaktorem naczelnym „Wiadomości Świdnickich”. Kierowała również innymi lokalnymi czasopismami, zajęła się także prowadzeniem własnej działalności gospodarcze.

Natalia Nikolska

Filolog rosyjska i tłumaczka. Studiowała rusycystykę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Moskwie, oraz reżyserię w Pracowni MIR-2 pod kierunkiem Borisa Juchananowa. Jest współautorką i realizatorką kilku performansów muzycznych i spektakli festiwalowych m. in. w ramach festiwali De Musica, oraz projektów zespołu Breslauer Cocktail. Od 2011 r. prowadzi w Świdnicy autorski program filmowy „Wieczory z kinem rosyjskim”.

Krzysiek Orłowski

rocznik ‘83, fotograf. Od lat związany ze stowarzyszeniem Nowinart z Wrocławia. Absolwent Wyższej szkoły fotografii ``AFA`` we Wrocławiu, obecnie student Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie w Opawie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od pewnego czasu próbuje swoich sił jako fotoedytor. Do tej pory przygotował kilka wystaw oraz publikacji. Na początku tego roku wraz z Piotrem Pytlem, fotografem z Warszawy, założył wydawnictwo zinowe 89/91 publishing, którego hasło przewodnie brzmi: ``Nie trzymaj zdjęć w szufladzie``. Chce wydawać ziny fotograficzne. W zasadzie już to robi. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie. W jego pracy ważnym punktem jest tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia.

Jan Pelczar

Dziennikarz Radia RAM i absolwent Polskiej Szkoły Reportażu przy Instytucie Reportażu.
Prowadzi autorski program „Strefa Kina” (co czwartek od 14.00 do 18.00) oraz audycje kulturalne (środy i piątki od 14.00 do 18.00) i podróżnicze (soboty 8.00-12.00). Jest wydawcą i prezenterem serwisów informacyjnych.
Wykłada dla młodzieży w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej w Kinie Nowe Horyzonty. Prowadzi uroczyste premiery filmowe, dyskusje z twórcami, a także gale otwarcia i zamknięcia ostatnich edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty.

fot. Miłosz Poloch

Karol Piekarczyk

Ukończył studia na wydziałach Filmoznawstwa oraz Socjologii na Uniwersytecie w Glasgow. Od lat związany z filmem dokumentalnym, pracował przy organizacji festiwalu WATCH DOCS w Warszawie, oraz jako koordynator i dyrektor programowy festiwalu Document International Human Rights in Film Festival w Glasgow. Jest autorem wstępu do podręcznika dla organizatorów festiwali filmowych (wydanym przez Human Rights Film Network). Obecnie jest selekcjonerem festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz szefem działu dystrybucji filmowej w Against Gravity.

Piotr Pławuszewski

Doktorant i pracownik Instytutu Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim wokół historii i teorii kina dokumentalnego, które stara się popularyzować wśród młodej widowni, oraz historii filmu polskiego. Autor książki Po swojemu. Kino Władysława Ślesickiego (Kraków 2017), współredaktor tomu Pogranicza dokumentu (Poznań 2012). Publikował w tomach zbiorowych oraz m.in. w „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Images” i „Ekranach”. Kurator wystawy „Władysław Ślesicki – jest niepowtarzalny” (2013).

Maciej Przestalski

dziennikarz Radia RAM i Radia Wrocław Kultura, gdzie prowadzi audycje o nowych technologiach, kulinarne, muzyczne i o sztukach wizualnych. Z różnymi rozgłośniami radiowymi związany od liceum. Współtwórca portalu o wrocławskiej sztuce współczesnej KulturaNatychmiastowa.pl. W wolnych chwilach: aktywista kulturalny.

Jakub Radej

Reżyser i scenarzysta krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków. Absolwent Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także kursu dokumentalnego DOK. PRO w Szkole Wajdy. Pracował jako asystent reżysera m.in. u Wojciecha Smarzowskiego („Wołyń”, „Drogówka“) i Macieja Żaka („Konwój“), a także na planach filmów reklamowych.
Za swój ostatni film („Sweet home Czyżewo“) otrzymał nagrodę specjalną za „niepokorność twórczą“ na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2017). Dokumentalny film „Proch“ (2017) zwyciężył na wielu festiwalach (m.in. „Okiem Młodych“ w Świdnicy, Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, Festiwalu Debiutów „Młodzi i Film”) oraz zdobył wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Hans Rombach

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Optyki i Fototechniki w Berlinie na wydziale film i technika telewizyjna. W latach 1973-84 współpracował ze stacją telewizyjną Freies Berlin. Następnie zaczął działalność jako niezależny operator kamery przy filmach fabularnych i dokumentalnych. W latach 1986-95 był współwłaścicielem firmy produkcyjnej Cine-Impuls Berlin, gdzie pracował jednocześnie w charakterze kamerzysty, autora i reżysera. Laureat Nagrody Kamera Miasto Kolonia za zdjęcia do filmu „Balagn” (1994). W 1995 roku załozył „Rombach & Partner” – firmę zajmującą się postprodukcją filmową. Cztery lata później – „Seven Years Film GmbH” produkującą filmy. Prowadził wykłady m.in. w Akademii Filmowej w Ludwigsburgu i Wyższej Szkole Techniki i Filmu Beuth w Berlinie oraz warsztaty dla Instytutu Goethego „Choreografia spojrzenia”.

Maciej Stasierski

Współtwórca rozwijającej platformy blogerskiej Watching Closely, redaktor naczelny Kalejdoskop Wrocław, prawnik (z wykształcenia), kinoman (z zamiłowania), fan Tima Burton, Morgana Freemana i Call me by your name.

Michał Syska

Prawnik, publicysta, aktywista. Dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle'a we Wrocławiu. Współpracownik organizacji na rzecz praw człowieka oraz związków zawodowych. Publikował m.in. w ``Gazecie Wyborczej``, ``Rzeczpospolitej``, ``Dzienniku`` i ``Przeglądzie``. Komentator w Poranku Radia TOK FM.

Mariusz Szczygieł

Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor m.in. bestsellerowych książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”. Pierwsza z nich zdobyła Europejską Nagrodę Książkową 2009 oraz Nike Czytelników 2007; obie zostały książkami roku Warszawskiej Premiery Literackiej.
Jego książki przetłumaczono na dziewiętnaście języków. Jest także autorem antologii polskiego reportażu po 1989 roku „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła” i trzytomowej antologii polskiego reportażu „100/XX”.

Za reportaż „Śliczny i posłuszny” w „Dużym Formacie” otrzymał Nagrodę Andrzeja Woyciechowskiego (2013); Nagrodę Mediator (2013), a także tytuł Dziennikarza Roku 2013 w konkursie Grand Press. W latach 1995-2001 prowadził pierwszy w historii polskiej telewizji talk-show „Na każdy temat”. Współzałożyciel Instytutu Reportażu wraz z Pawłem Goźlińskim i Wojciechem Tochmanem, a w jego ramach: księgarni Wrzenie Świata, wydawnictwa Dowody na Istnienie i Polskiej Szkoły Reportażu.

Ostatnio wydał „Projekt: prawda” (2016) i „Kaprysik. Damskie historie” (2017).

Fot. Bartek Kowal

Petr Vlček

Absolwent Filologii Polskiej i Filmu na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. W latach 2007-2017 pracował na stanowisku Dyrektora Produkcji Festiwalu AFO – jednego z najstarszych festiwali filmowych w Republice Czeskiej. Od 2007 roku pracuje jako kurator filmowy Letniej Szkoły Filmowej w Uherské Hradiště – jednego z najważniejszych festiwali filmowych naszych południowych sąsiadów. Obecnie współpracuje z FAMU w Pradze jako kierownik projektów.
Członek rady ds. twórczości artystycznej Ministerstwa Edukacji i komitetu ewaluacyjnego departamentu mediów Ministerstwa Kultury w Czechach. Jego zainteresowania zawodowe obejmują polską kinematografię i rozwój relacji kulturowych pomiędzy Polską i Czechami. W przeszłości organizował retrospektywy twórczości czołowych polskich reżyserów: Krzysztofa Kieślowskiego, Agnieszki Holland, Jerzego Hoffmana, Wojciecha Smarzowskiego, Daniela Szczechury, Piotra Dumały, Mariusza Wilczyńskiego i wielu innych. Publikuje artykuły o polskiej kinematografii i okazjonalnie tłumaczy z języka polskiego.

Tomasz Wolski

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i Kursu Dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczestnik Berlinale Talent Campus, warsztatów Berlin Today Award 2005 i programu EKRAN+ 2017. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Młoda Polska.
Autor filmów dokumentalnych: „Klinika”, „Złota rybka”, „Szczęściarze”, „Aktorzy” i „Festiwal``. Laureat nagród festiwalowych, m.in. w Neubrandenburgu, Pampelunie, Wrocławiu i Krakowie. Reżyser krótkometrażowego filmu „Córka” nagrodzonego Grand Prix oraz nagrodą publiczności na Europejskim Festiwalu Debiutów Filmowych (2016). Montażysta filmów m.in. “Dziennik z podróży”, “21x Nowy Jork” oraz “Krzyżoki”.

Anna Zamecka

Polska reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. Studiowała dziennikarstwo, antropologię i fotografię w Warszawie i Kopenhadze. Jej pełnometrażowy debiut „Komunia” (2016) zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Europejską Nagrodę Filmową, Polską Nagrodę Filmową ``Orzeł`` oraz nagrodę Tygodnia Krytyki na MFF w Locarno.